Ahmet Koç
Yayın Tarihi : 05-05-2022
Okunma Sayısı: 145

EREĞLİ HİSSESİ KISA ANALİZ

Bist, ekonomi, borsa, yatırım, hisse senedi, analiz…

TEMEL ANALİZ,

Ereğli Demir Ve Çelik Fabrikaları T.A.Ş. (Ereğli Demir Çelik-EREGL) yassı haddeli çelik mamul üretimi ve satışı faaliyeti ile iştigal etmektedir. Şirket ticaret siciline 11/05/1960 tarihinde tescil edilmiş olup Türkiye’nin en eski ve en köklü demir çelik firmalarının başında yer almaktadır. İlgili şirketin hisseleri 13/01/1986 tarihinden beri Borsa İstanbul’da işlem görmekte olup şuan yıldız pazarda işlem görmeye devam etmektedir.

Şirketin toplam 3.500.000.000,00TL ödenmiş sermayesi olup bunun %49,29’u Ataer Holding A.Ş. şirketine, %7.01’lik kısmı Expert Placement Servıces Lımıted şirketine, %5.07’lik kısmı Arcelor Investment Servıces S.A. şirketine aittir. Geriye kalan %38,63’lük kısmı ise halka açık olup borsada işlem görmektedir. Şirketin özsermayesi 80.985.917.000TL’dır.

Söz konusu şirket 2021 yılında toplam 15.527.080.000TL net kar açıklanmıştır. EREĞLİ’nin 2022 birinci çeyrek dönem net karı ise 5.626.061.000TL olarak açıklanmıştır. Bunlarla beraber 2021 ilk çeyrekte ise şirket 2.617.680.000TL net kar açıklamıştır. Şirketin 2021 ilk çeyreğine göre 2022 ilk çeyrek dönem net karı iki kattan fazla artış göstermiştir.

Şirketin en önemli özelliklerinden biri ise  karını ortaklarına düzenli olarak dağıtmasıdır.  İlgili şirketin 2011 yılından günümüze kadar  her yıl istisnasız temettü dağıttığı, temettü oranını bir önceki yıla göre artırarak gittiği görülmüştür. Şirketin temettü veriminin ise her yıl artarak devam ettiği ve Borsa İstanbul standartlarında yüksek bir verimliliğe sahip olduğu, hatta 2021 ve 2022 yıllarında bu verimliliğin %12’lerin üzerine çıktığı tespit edilmiştir.

Ayrıca Rusya Ukrayna savaşı nedeniyle Avrupa Devletlerinin Rusya’dan demir çelik ithalini kısması ile ülkemizden Avrupa’ya demir çelik ihracatının artması beklenilmektedir. Bu durumda şirketin ihracat rakamlarının artması ve döviz pozisyonunun güçlenmesi beklenebilir.

Şirketin şu anki Fiyat Kazanç Oranı (FK) 6,34, Piyasa Değeri/Defter Değeri Oranı (PD/DD)  ise 1,45 olarak hesaplanmıştır. Yabancı yatırımcıların en fazla önem verdiği temel analiz göstergelerinden biri olan FD/FAVÖK rasyosu ise 3,82 olup (Bu oranın bizim ülkemiz için 6,6 dan düşük olması gerektiği kabul edilir.) şuan ülkemiz standardının altında bulunmaktadır. Ayrıca şirketin öz sermaye karlılığı 30,38, net kar büyüme oranı ise %114,93 olarak hesaplanmıştır. Tüm bu temel verilerle şirket hisseleri fiyatı ile ilgili olarak değerleme yapıldığında şirketin karlılığındaki artışını sürdürdüğü varsayımı altında olması gereken fiyatının orta vadede  en az 55-60TL olarak hesaplandığı görülmüştür.

TEKNİK ANALİZ,

Teknik olarak ise EREĞLİ hissesinin 2021 ekim ayından beri devam eden yükselen bir ana trende sahip olduğu ana trendin kırılmadığı sürece yükselişini sürdüreceği düşünülmektedir. Ana trend dibinden aşağı sarkmaların hacimli mi hacimsiz mi olduğuna bakılarak (olası ayı tuzağı) olumsuz bir senaryoda 32,48 altında iki-üç günlük gün kapanışında stop olunmalıdır. Dikkat edilirse 32,48 altında ikili tepe formasyonu kendini gerçekleştirir ki bu formasyonda sert düşüşün ve trend dönüşünün habercisidir. Hissede günlük grafik irdelendiğinde yükselen üçgen formasyonu oluşumu ve fiyat sıkışmaları dikkat çekmektedir.  Yükselen üçgen formasyonlarında fiyat genelde yukarı doğru  kırar ve kırılımla beraber yukarı sert bir hareket meydana gelir. Ancak şu da unutulmamalı ki üçgenin içinde hisse almak yerine yukarı kırılım beklenip kırılımla beraber hisse alımı daha mantıklı olacaktır. Bu noktada ise yukarı kırılımda 36,74 fiyatı üzerinde iki-üç gün günlük kapanış takip edilmelidir.

Hissede SMA 5,  SMA 22’yi aşağı kesmiş olup bu durum olumsuz bir durumdur.  Hacimde ise son dönemlerde biraz azalma söz konusudur. Şirketin günlük grafiğinde RSI (göreceli güç endeksi) indikatörü ise 50 seviyelerinin altında seyretmekte 50’nin üzerine atması ile fiyatlarında takiben yukarı hareketleneceği beklenmektedir.

Şirketin takasına bakıldığında ise aşağıda takas analizinde görüleceği üzere son bir ayda yabancı bir aracı kurum olan Citibank’ın müthiş bir alım yaptığı gözlemlenmektedir. Son bir ayda toplam net lot (adet hisse) satışlarının %70,72’sini tek başına Citibank karşılamıştır. Ayrıca ilk 5 alıcı ve satıcı dışında aşağıda tabloda Diğer diye adlandırılan satırda -ki bu satıra genelde küçük yatırımcı alış yada satışı gözü ile bakılır- alış tarafının %10,81, satış tarafının ise %25,67 olduğu ve hissede toplu alım yapıldığı görülmektedir. Zaten takasbank saklama dağılımında da şirketin hisselerinin yaklaşık %25’inin Citibank, %25’inin HHBC Bank tarafından saklandığı (bu bankaların yabancı bankadır) görülmektedir.

Dolayısıyla temel açıdan sağlam ve ucuz, temettü istikrarı olan ve temettü verimliliği yüksek, takasta son bir ayda yabancılar tarafından toplanan  EREĞLİ hissesinde teknikte üçgen kırılımının gelmesi beklenmeli ve kırılımla beraber hisse fiyatının temel ve teknik hedefler olan 55-60TL’na orta vadede gideceği düşünülmektedir.

Temel, takas  ve teknik açıdan kısa bir değerlendirme yapılan EREĞLİ hissesi ile ilgili olarak düşüncelerim yatırımcılar için orta-uzun vadeli olarak değerlendirilmelidir.

Yatırımcıların olumsuz bir durumda ana trend desteği kırılımında mutlaka stop olmaya dikkat etmeleri gerekmektedir.

Önceki yazılarımda temel ve teknik analiz ve yatırımcı psikolojisi noktalarına dikkat edilerek, dünya ve ülkemizin ekonomik, siyasi, sektörel haber akışları takip edilerek pozisyonlar alınmalı ya da korunmalıdır.

Buradaki analizlerim kısa, öz bir şekilde köşe yazısı formatında olup dileyen kişilerin diğer indikatörler ve diğer temel ve teknik verilere bakmaları kendilerine faydalı olacaktır. Aynı zamanda analizler temel kabuller doğrultusunda yapılan analizler olup kesinlikle doğrudan bir yatırım tavsiyesi gibi değerlendirilmemelidir.

Yazarın Diğer Yazıları

EGSER HİSSESİ KISA ANALİZ


THYAO Hissesi Kısa Analiz


VESBE Hissesi Kısa Analiz


Petkim Hissesi Kısa Analiz


Kardemir D Hissesi Kısa Analizi


Borsada Analiz, Teorik-Pratik-Tecrübe-2


Borsada Analiz, Teorik-Pratik-Tecrübe-1


Temettü Yatırımı...


Borsa İstanbul'a (BİST) Artan İlgi...