Milletvekili Lütfü Türkkan’ın Vergi Müfettişlerini hedef alan paylaşımı tepki çekti

Kocaeli Milletvekili Lütfü Türkkan’ın vergi müfettişlerini hedef alan tweeti büyük tepki topladı.

Vergi
2022-09-03 01:25:39

Kocaeli Milletvekili Lütfü Türkkan attığı bir tweetinde Hazine ve Maliye Bakanlığı bünyesinde görev yapan vergi müfettişlerini hedef alarak, gerçek dışı iddialarda bulundu. Türkkan, attığı tweetinde “Maliye müfettişleri, bağımsız denetim yapan, siyasetten asla talimat almayan, devletin memurlarıydı. Şimdi, iktidarın ilçe başkanları, maliye müfettişlerini arayıp, denetim yaptığı mükelleflere dair talimat veriyorlar. Devleti akamete uğrattılar” ifadelerini kullandı.

Türkkan’ın attığı tweette tepki gösteren Vergi Müfettişleri Derneği tarafından yapılan açıklamada, Türkkan’ın vergi müfettişlerini hedef gösteren asılsız iddialarda bulunduğu ifade edildi.

VMD: Türkkan'ın mesleğimizi ve meslektaşlarımızı zan altında bırakan ifadeleri, camiamızı derinden üzmüştür

Vergi Müfettişleri Derneği’nin (VMD) Twitter hesabından yapılan açıklama şöyle:

“Kocaeli Milletvekili Sn. Lütfü Türkkan'ın mesleğimizi ve meslektaşlarımızı zan altında bırakan ifadeleri, camiamızı derinden üzmüştür. Vergi Müfettişleri, doğrudan Hazine ve Maliye Bakanı'na bağlı Vergi Denetim Kurulu Başkanlığı çatısı altında; kanunlardan aldıkları yetkiler dahilinde, objektif esaslarla Türkiye çapında vergi incelemesi, teftiş, soruşturma ile denetim görevi ifa eden kariyer meslek mensuplarıdır. Vergi incelemeleri, dün olduğu gibi bugün de bağımsız, tarafsız ve adil bir şekilde yürütülmektedir.”

Twitter kullanıcılarından Türkkan’a tepki: Bu tip söylemlerle bu kurumu yıpratmayın

Kocaeli Milletvekili Lütfü Türkkan’ın tweetinin altına çok sayıda kişi yorum yaparak Türkkan’ın iddiasının gerçek dışı ve tamamen siyasi bir söylem olmakla suçladı.

Yorumlardan biri ise şu şekilde:

“Vergi müfettişliği devletin en sağlam bürokratik ayaklarından biridir. Herhangi bir siyasi partinin ilçe başkanının bir vergi müfettişine değil talimat vermesi kişisel bir ilişkisi olmadıkça iletişime geçmesi bile olağandışı. Bu tip söylemlerle bu kurumu yıpratmayın lütfen.”


Önceki

Ticaret Bakanı Muş: 21,3 milyar dolar il...

Sonraki

Borsa haftayı günü yüzde 2,55 kazançla t...

Benzer Haberler