Alternatif Finansman Yönetimi: Bitcoin Tahvil İhracı

Alternatif Finansman Yönetimi: Bitcoin Tahvil İhracı

Devletler ve şirketler ihtiyaç duydukları finansmanı temin etmek için çeşitli yöntemler kullanmaktadırlar. Devletlerin ihtiyaç duydukları finansmanı sağlama yöntemlerinin başında borçlanma gelmektedir. Borçlanmanın bir yöntemi ise adına kamu kesimi tahvili denen ve vadesi 1 yıldan fazla olan borçlanma senetleriyle olabilmektedir.

Öte yandan özel sektörde faaliyet gösteren şirketler genel itibariyle yeni yatırımlar yapmak veya var olan borçlarını ödemek amacıyla finansmana ihtiyaç duyabilmektedirler. Söz konusu finansman ise özkaynaklardan (kar dağıtımı yapmak yerine) ya da borçlanma yoluyla sağlanabilmektedir. Borçlanma ise bankalardan kredi kullanmak şeklinde olabileceği gibi yine vadesi 1 yıldan fazla süren tahviller ihraç etmek suretiyle olabilmektedir.

Tahviller, sahibine şirkete ortak olma ve şirket yönetimine katılma imkânı vermemekte sadece vadesi geldiğinde anapara ve buna bağlı olarak faiz (kupon) talep etme hakkını verebilmektedir. Tahvillerin ihracı SPK’nın düzenlemelerine tabi olup, bu bakımdan tahviller halka arz edilerek satılabileceği gibi halka arz edilmeksizin nitelikli yatırımcılara da satılabilmektedir.

EL SALVADOR’DAN BİTCOİN TAHVİL İHRACI

Kripto paralar spekülasyona açık oldukları için günümüzde çoğunlukla yatırım amaçlı (al-sat şeklinde) talep edilmektedir. Bunun dışında metaverse de arazi satın alma ve oyunlarda kullanılma gibi amaçlarla da edinilmektedir. Her geçen gün kullanım amacı çeşitli alanlara kayan kripto paralar için yeni bir kullanım alanını El Salvador hükümeti belirlemiş durumdadır.

Kripto paraya belki de en meraklı ve ilgili devlet başkanı olarak bilinen hatta meraklı olmakla kalmayıp, devletin hazinesine kripto para ekleyen El Salvador Başkanı Nayip Bukele’nin geçen yıl Kasım ayında ön lansmanını yaptığı Bitcoin tahvil ihracı projesi Mart 2022’de hayata geçecek gibi duruyor. Kulağa tuhaf gelebilir fakat şimdiden resmi kaynaklar tarafından tahvil ihracına ilişkin detaylar tüm yatırımcılarla paylaşılmaya başlandı bile…

Konuyla ilgili olarak El Salvador Maliye Bakanı Alejandro Zelaya’nın yapmış olduğu açıklamaya göre, toplamda 1 milyon dolarlık Bitcoin tahvil ihracı 15-20 Mart tarihleri arasında gerçekleştirilecek. Yine aynı açıklama da ihracın Blockstream tarafından oluşturulan Bitcoin tabanlı bir hizmet olan Liquid’de başlatılacağını ve yüzde 6.5 (faizle) kuponla geleceğini belirtilmiştir.

Bitcoin tahvil ihracından elde edilen parasal kaynağın yarısının ihtiyaç duyulan enerji ve Bitcoin madenciliğin altyapısının inşası için kullanılacağı diğer yarısı ile de yine kripto para yatırımı yapılacağı açıklanmıştır. Ayrıca yatırımcıların en düşük 100 dolar karşılığında tahvil ihracına katılabileceği de açıklamalar arasında yer almaktadır.

Pandeminin de etkisiyle kamunun duyduğu finansman kaynağının vergilerle karşılanmasının tek başına yeterli olmayacağı bugünlerde, bir diğer kamu gelirinin kaynağı olan borçlanmada kripto para tahvil ihracının gündeme gelmesi küresel ölçekte ilgiyi bir kez daha El Salvador’a çevirmiştir. Bitcoinin değer kaybettiği her dönemde gönül rahatlığıyla düşük fiyattan Bitcoin alan ve her fırsatta fiyatı daha da düşerse alıma devam edeceğini açıklayan bir devlet başkanının dünyanın gündeminden düşmeyeceğini söylemek yanlış olmayacaktır.

Diğer taraftan El Salvador Başkanı Nayip Bukele’nin Bitcoin alımları ve buna ilişkin yaptığı açıklamaları sayesinde insanlar tarafından çok da bilinmeyen bir ülkenin bilinir hale gelmesine en azından meraklıları tarafından internette El Salvador özelinde araştırma yapmaya itmektedir. Bu durum hiç şüphesiz Orta Amerika’da küçük bir ülke olan El Salvador’a olan ilgiyi başta turizm olmak üzere çeşitli sektörler özelinde artıracak gibi görünmektedir.