Bitcoin (BTC) Teknik Analiz

Bitcoin (BTC) Teknik Analiz

Tüm dünyanın son dönemlerde tanıştığı ve ülkemiz de dahil olmak üzere bir çok ülkede müthiş para akışının olduğu kripto para Bitcoin’i teknik olarak değerlendirelim. 2021 yılının kasım ayında tarihi zirvesi 68.789,63 doları gördüğünden beri bir yılı aşkın süredir değeri düşen Bitcoin’in teknik olarak özellikle dönüş seviyeleri merak edilmektedir.

Bitcoin’e haftalık mum grafikte bakıldığında 2021 yılının kasım ayında başlayan düşen trendin 2022 yılı ekim ayının son haftası kırıldığı görülmüştür. Düşen trendlerde yatırım enstrümanına girilmemesi esastır. Ancak düşen trend kırılımlarının da ralli başlangıcı olma ihtimali olduğundan dikkatle takip edilmesi gereklidir. Düşen trendin kırılması için hacimli bir kırılma ve kırılma çizgisi üzerinde üç kapanış (filtre kuralı) gereklidir. Grafiğe dikkatlice bakılınca düşen trend hacimli kırılmış ve filtre kuralı da gerçekleşmiştir. Bu durum gayet pozitiftir. Hatta 2022 yılı kasım ayının ilk haftası aşağı hacimsiz uzun bir satış barı var ki bu da yükseliş onay hareketidir. Bu saatten sonra düşen trendin kırılması ile btc'de iki hareket beklenebilir. Birincisi yukarı doğru hareketlenme, ikincisi ise yatay hareket. Aşağı hareket ihtimali düşük bir ihtimal olup olası düşüşlerde destek olarak sırası ile 16.364, 12.714 ve 10.537 seviyeleri takip edilmelidir. Bitcoin alacak olan ya da elinde olup maliyet yapma fırsatı bekleyen yatırımcılar bu noktalarda kademeli alım için değerlendirme yapabilir.

Kripto paraların volatil olması, anlık haber akışları ile sınırsız yükselip düşebilmesi de göz önüne alındığında bu destek seviyelerinde maliyet yapan veya yeni btc alanların dikkatli olmaları ve stoplu gitmeleri önemlidir.

Bunlarla beraber teknik olarak hareketli ortalamalar tarafında 5 haftalık basit hareketli ortalamanın (SMA 5), 22 haftalık basit hareketli ortalamaya (SMA 22) yöneldiği görülmüştür. SMA 5’in SMA 22’yi yukarı doğru dik kesmesi takip edilmelidir. Şu an için 17.000 dolar seviyelerinde olan btc fiyatı SMA 5 seviyesi üzerinde bulunmakta olup SMA 22’nin altında yer almaktadır. SMA 22’nin üzerinde üç kapanışta fiyatın yukarı gitme olasılığı da hızlanacaktır. Bu durumda grafikte de görüleceği üzere direnç seviyeleri sırası ile 24.359, 31.972, 47.196, 60.702, 65.368 dolar seviyeleridir.       

İndikatörlerden MOM (Momentum) indikatörünün aşağıdan 0 değerine doğru yöneldiği ve bu seviyeyi kırıp kıramamasının önemli olacağı söylenebilir. Ayrıca momentumun 2022 yılı  haziran ayından 2022 yılı aralık ayına kadar yukarı yönlü hareket ettiği ve momentum seviyesinin o tarihten bu tarihe kadar yükseldiği görülürken fiyatın ise 2022 yılı haziran ayından 2022 yılı aralık ayına kadar düştüğü görülmüştür. Bu durum pozitif fiyat uyumsuzluğudur. Fiyat uyumsuzluklarına bakarken trendle beraber bakılıp değerlendirilmelidir.

Teknik açıdan kısa bir değerlendirme yapılan bitcoin ile ilgili olarak düşüncelerim yatırımcılar için orta/uzun vadeli olarak değerlendirilmelidir.

Yatırımcıların olumsuz bir durumda mutlaka stop olmaya dikkat etmeleri gerekmektedir.

Önceki yazılarımda temel ve teknik analiz ile yatırımcı psikolojisi noktalarına dikkat edilerek, dünya ve ülkemizin ekonomik, siyasi, sektörel haber akışları takip edilmeli, pozisyonlar alınmalı ya da korunmalıdır. 

Buradaki analizlerim kısa, öz bir şekilde köşe yazısı formatında olup dileyen kişilerin diğer indikatörler ile diğer temel ve teknik verilere bakmaları kendilerine faydalı olacaktır. Aynı zamanda analizler temel kabuller doğrultusunda yapılan analizler olup kesinlikle doğrudan bir yatırım tavsiyesi gibi değerlendirilmemelidir.