OYAK HİSSESİ TEKNİK ANALİZ

OYAK HİSSESİ TEKNİK ANALİZ

Bist, ekonomi, borsa, yatırım, hisse senedi, analiz, altın, gümüş, btc, kripto…

 

Enflasyon muhasebesinin uygulandığı dönemlerde şirketlerin önceki yıllarla hasılat ve kar kıyaslaması yapıp gelecekle ilgili dönem net karlarını hesaplamak oldukça zordur. Ayrıca şirketlerin gelir tablolarında yer alan net parasal pozisyon kayıp ve kazançları kalemleri de işin içine girince dönem net kârını tahmin etmek daha da güç hale geliyor. O nedenle bu yıl cirolarda yada kârlılıkta sert artış beklenen hisseleri bulmak kolay olmayacak. Bu işin temel analiz tarafı tabiki. Birde daha kısa vadede al sat yapmak (trade etmek) için teknik olarak alım noktasında olan hisselere odaklanıp para kazanmak ta ayrı bir strateji olarak değerlendirilebilir. Bu günkü yazımda teknik olarak iyi noktada olan bir stratejimi sizlerle paylaşacağım.

 

Oyak Hissesi Teknik Analiz

 

OYAK hissesinin tekniğine aşağıdaki günlük mum grafiğinde bakıldığında simetrik üçgen formasyonu olduğunu görmekteyiz. Simetrik üçgen formasyonları fiyat sıkışmasının genelde yukarı yönlü olduğu bir formasyon türüdür. Nitekim bu grafikte de fiyatın üçgenin içinden 65,85 TL fiyat seviyelerini kırarak yukarı fırladığını görmekteyiz. Ayrıca bu durum düşen trend kılırımı diye ifade edilir ki Eylül/2023 tarihinden beri süre gelen düşen trendin kırıldığını görmekteyiz. Ancak burada dikkat edilmesi gereken bazı noktalar olduğunu unutmamak gerekir. Bunlardan ilki kırılımın hacimli olup olmaması. Hacim alıcı ve satıcılar arasında ki savaşı gösterir. Yani alıcı ve satıcıların destek yada direnç noktasında ne kadar çarpıştığını ifade eder. Biz teknikte kırılımların sert hareket getirmesi için hacimli olmasını bekleriz. Burada ise hacim çok iyi olmasa da yakın zamandaki ortalama hacmin bariz üzerinde olduğunu söyleyebiliriz. Burada dikkat edilmesi gereken bir diğer konu ise filtre kuralıdır. Filtre kuralı fiyatın destek yada direnç noktalarının üzerinde yada altında üç gün kapanışı yapmasıdır. Burada hacimli iki gün kapanış yapan hissede üçüncü gün fiyat artık geri gelmez diye bir kanaat oluşursa ikinci gün de filtre kuralı oluşmuş diye kabul edebiliriz. OYAK hissesi  tekniğinde fiyatın düşen  trend üzerinde kırılımla beraber iki gün kapanışı yapıldığı görülmektedir. Peki buradan alım yapmalı mıyım yoksa hisse onaya gelir mi? Onay direncini kıran fiyatın hacimsiz olarak direnç noktasını destek yapması ve oradan tekrar hacimle yükselmesini ifade eder. Burada tabi fiyatın direnci fake olarak kırmasına (hacimsiz kırması-boğa tuzağı) dikkat etmek gerekir. Fiyat kırılımlarından sonra her zaman onaya gelmeyebilir. O nedenle trade kararı verilen hisselerde filtre kuralı gerçekleşince alımın büyük kısmını yapmak mantıklı olacaktır. Kalan nakitle de fiyat onaya gelirse alttan ilave yapılabilir. Fiyat onaya gelmezse de bu durumda elinizde hisse olacağı için fiyat giderse bir şey kaçırmamış olacaksınız. OYAK hissesinde teknik olarak onay noktası ise 65-66 TL gibi bir rakama geliyor diyebiliriz.

 

Tüm bunların dışında hissenin teknik analizinde trend çizgileri ve formasyon analizi dışında indikatörlere ve ortalamalara bakmakta bize fikir verecektir.

 

İndikatörlerden ise RSI’a (Göreceli Güç Endeksi) bakıldığında 50 noktasından (orta nokta-destek) güzel tepki almış ve al sinyali üretmiştir. Ayrıca grafikte gösteremediğim MOM (Momentum) indikatörünün de 0 noktasından (orta nokta-destek) destek alıp yukarı hareketlendiğini ve al sinyali ürettiğini söyleyebilirim.

 

Hareketli ortalamalar tarafında hissede 5 günlük basit hareketli ortalama (SMA 5), 22 günlük basit hareketli ortalamayı (SMA 22) dik bir açı ile yukarı doğru kesmiş olup bu durumda kuvvetli bir al sinyali oluşturmuştur. Hissede 5 günlük basit hareketli ortalama (SMA 5) yaklaşık 66 TL civarına tekabül etmekte ve destek işlevi görmektedir.

 

 

OYAK hissesinde, Teknik olarak toparlayacak olursak;

 

-Simetrik üçgen formasyonunun yukarı yönlü kırıldığı,

 

-Filtre kuralının gerçekleştiği,

 

- Günlükte RSI ve MOM indikatörlerinin al sinyali üretmesi,

 

-SMA 5’in SMA 22’yi dik açı ile yukarı doğru kesmesi ve al sinyali üretmesi,

 

-Son birkaç günde hacimde gözle görülür artış olması ve teknik olarak al sinyallerinin hacimle desteklenmesi,

 

          Tabii ki klişe olarak beklenen ve kafalarda ki en önemli soru ise “hedef nedir” oluyor. Günlük grafite yine görüleceği üzere sıralı kısa vade hedefleri görülmektedir. Orta vadede ise benim OYAK hissesindeki teknik hedefim ise 110-120 TL arasına tekabül etmektedir.  64-65-TL fiyatların altında kapanışlarda ise  artık OYAK hissesi için stoploss (zarar kes) yapılacağı unutulmamalıdır.

 

Teknik açıdan kısa bir değerlendirme yapılan OYAK hissesi ile ilgili olarak düşüncelerim yatırımcılar için kısa-orta vadeli olarak değerlendirilmelidir.

 

Yatırımcıların olumsuz bir durumda mutlaka stop olmaya dikkat etmeleri gerekmektedir.

 

Önceki yazılarımda temel ve teknik analiz ve yatırımcı psikolojisi noktalarına dikkat edilerek, dünya ve ülkemizin ekonomik, siyasi, sektörel haber akışları takip edilerek pozisyonlar alınmalı ya da korunmalıdır.

 

Buradaki analizlerim kısa, öz bir şekilde köşe yazısı formatında olup dileyen kişilerin takas analizi, diğer indikatörler ve diğer temel ve teknik verilere bakmaları kendilerine faydalı olacaktır. Aynı zamanda analizler temel kabuller doğrultusunda yapılan analizler olup kesinlikle doğrudan bir yatırım tavsiyesi gibi değerlendirilmemelidir.