PETKİM Hissesi Teknik Analiz

PETKİM Hissesi Teknik Analiz

Petkim Petrokimya Holding A.Ş., Borsa İstanbul’da yıldız pazarda 09/07/1990 tarihinden beri işlem görmektedir. Şirketin % 51’i Socar Turkey Petrokimya A.Ş.’ye ait olup %37,76’lık kısmı halka açıktır. Ödenmiş sermayesi 2.534.400.000 TL’dir.

Son haftalarda Bist100 endeksindeki volatilite dikkat çekmektedir. Bist 100’deki bu aşağı yukarı hareketlerden tüm hisselerde nasibini almaktadır. Hatta hisselerdeki aşağı düşüş endeksin önünde seyretmiştir. Tabii ki bu volatil hareketlerden yatırımcılar da tedirgin olmaktadır. O nedenle özellikle al-sat yapanların bu konuda daha dikkatli olmaları ve teknik analizin verilerini kullanırken disiplini asla ellerinden bırakmamaları gerekmektedir. Bu hatırlatmalardan sonra temel olarak sağlam bir şirket olan PETKM hissesini teknik olarak kısaca analiz edeceğim.

Kısa orta vade al-sat yapacağım hisselerin teknik görünümüne her zamanki gibi günlük mum grafikte bakıyorum. PETKM’in aşağıdaki günlük mum grafiğinde Temmuz 2022’de başlayan ve günümüze kadar devam eden müthiş bir yükselen trendin (pembe renkli kanal) varlığını görmekteyiz. Pembe renkli kanalda fiyat hareketleri tekniğe uygun bir şekilde gidip gelmiştir. Kanal dibi yaklaşık 17,00 TL fiyatlarına denk gelmekte ve hisse fiyatı da 17,77 TL’lerde kanal dibine yakın bir seviyededir. Burada 17,00-17,50 TL aralığı hisse alımı için uygun bir fiyat aralığı olacaktır.

İndikatörlere bakınca ise RSI (göreceli güç endeksi) indikatörünün daha önceki yükselişlerde de hisse kanal dibindeyken 40’lı seviyelerde olduğu ve yine bu seviyelerden  hareketlendiği dikkatimi çekmiştir. Şu anda hisse fiyatı yine kanal dibinde ve RSI indikatörü de yine 40’lı seviyelerdedir. Burada dikkat edilmesi gereken nokta ise RSI indikatörünün 50’li seviyeleri yukarı kırıp kırmayacağıdır. RSI indikatörünün 50’li seviyeleri yukarı kırması durumunda fiyat hareketi yukarı doğru hızlanabilir. Diğer bir indikatörümüz MOM indikatörünün (momentum) sıfır seviyesinin altında olduğu görülmüştür. Momentum indikatörü grafikte aşağı yönlü olup sıfır noktasına hareketi (yukarı doğru hareketlenmesi) takip edilmelidir.

Hareketli ortalamalar tarafında ise hisse fiyatı 5 günlük basit hareketli ortalamaya (SMA 5) gelmiş ve son işlem günü olan 13.12.2023 Cuma günü tam bu noktada (17,77 TL) kapatmıştır. Hisse fiyatının bu seviyenin üzerine atması ile yaklaşık 19,20 TL fiyatlara denk gelen 22 günlük basit hareketli ortalamaya (SMA 22) doğru bir yöneliş olacaktır. Tabii ki bu ortalamaların her gün kapanışında değiştiği ve yeniden hesaplandığı unutulmamalıdır. Hisse fiyatında ki hacim ise son iki günde önceki haftanın hacim ortalamasına göre biraz artmıştır.

Teknik olarak PETKM hisse fiyatının günlük grafikte pembe renkli kanalın üst direnç çizgisine kadar hedefi vardır. O noktada yaklaşık 24,00 TL’dir.

Olası kötü senaryoda ise 17,00 TL altı iki gün kapanışında stop olmak (zarar kes) kaçınılmaz bir yol olacaktır.

Şubat 2023’te başlayıp Nisan 2023’e kadar sürecek olan bilanço döneminde hisselerin beklentileri doğrultusunda yukarı hareketler olabilir. O nedenle teknik olarak dip seviyelerde olan ve bilanço beklentisi güzel olan hisseler bu dönemlerde trade için değerlendirilebilir.

Teknik açıdan kısa bir değerlendirme yaptığım PETKM hissesi ile ilgili olarak düşüncelerim yatırımcılar için kısa-orta vadeli olarak değerlendirilmelidir. Yatırımcıların olumsuz bir durumda mutlaka stop olmaya dikkat etmeleri gerekmektedir.

Önceki yazılarımda yer alan temel, teknik analiz ve yatırımcı psikolojisi noktalarına dikkat edilerek, dünya ve ülkemizin ekonomik, siyasi, sektörel haber akışları takip edilmeli, buna göre pozisyonlar alınmalı ya da korunmalıdır.

Buradaki analizlerim kısa, öz bir şekilde köşe yazısı formatında olup dileyen kişilerin takas analizi, diğer indikatörler ve diğer temel ve teknik verilere bakmaları kendilerine faydalı olacaktır. Aynı zamanda analizler temel kabuller doğrultusunda yapılan analizler olup kesinlikle doğrudan bir yatırım tavsiyesi gibi değerlendirilmemelidir.