KRİPTO PİYASASI VE BİTCOİN’DE TEKNİK SEVİYELER

KRİPTO PİYASASI VE BİTCOİN’DE TEKNİK SEVİYELER

            Bist, ekonomi, borsa, yatırım, hisse senedi, analiz, altın, gümüş, btc, kripto…

 

Geçen hafta altın ve gümüş gibi değerli metaller için temel ve teknik anlamda beklentilerimden bahsetmiştim. Bu hafta yine ABD Merkez Bankası’nın (FED) faiz kararları ile ve ABD başkanlık seçimleri ile yakından ilgili olan kripto piyasalarındaki temel göstergelerden ve Bitcoin (BTC) tarafında teknik seviyelerden bahsedeceğim.

 

Ekonomide özellikle enflasyonist dönemde faiz oranlarının artması ile birlikte yatırımlar yavaşlar ve nakit para risksiz getirisi olan vadeli mevduata doğru kayar. Faiz oranları düşmeye başladıkça ise vadeli mevduattan çıkan paralar ise risk iştahının düşük olduğu dönemlerde altın gümüş gibi kıymetli metallere girerken risk iştahının yüksek olduğu dönemlerde ise yönünü borsalara ve kripto paralara çevirmektedir.

 

Geçen hafta ABD Merkez Bankasının (FED) faiz kararı konusunda ki beklentilerimi ve uzman görüşlerini aktarmıştım. O zamandan beri geçen kısa sürede ise beklentilerle ilgili kayda değer bir değişim olmamış ve analistlerin ortak görüşü eylül ve aralık ayında olmak üzere iki faiz indirimi ya da aralık ayında tek faiz indirimi üzerinde birleşmeye devam etmiştir.

 

Bunlarla beraber kripto para piyasalarını etkileyecek en önemli etkenlerden bir diğeri ise ABD’de yapılacak olan kritik Kasım 2024 başkanlık seçimi. Yaklaşmakta olan kritik seçimde kripto varlık piyasasında yatırımı olan hatırı sayılı bir ABD’li seçmen kitlesi olduğu bilinmektedir.

 

2024 yılının Kasım ayında ABD Başkanlık seçimlerinde Cumhuriyetçilerin adayı Donald Trump, seçim kampanyasında kripto para bağışlarını kabul etme niyetinde olduğunu gösterdi. Geçmiş dönemlerde kripto paralara şüpheyle yaklaşan eski ABD Başkanı, Bitcoin’i bir dolandırıcılık olarak görmekteydi. Hatta bu yorumunu X (Twitter) üzerinden paylaşan Trump, daha sonra bu paylaşımını kaldırmıştı. Şu anda ise Trump, kripto sektörüne yönelik görüşünü yumuşatmış durumda.Trump, rakibi Joe Biden’ın kripto paralara yönelik bilgisizliğini eleştirmekte ve bu nedenle kripto para destekçilerinin kendisine oy vermeleri gerektiğini söylemekte.

 

ABD Başkanlık seçimlerinde Demokratların adayı Joe Biden’ın ise başlangıçta kripto paralara kötümser bir duruşu varken seçim yaklaşırken kripto paralar konusundaki tutumu değişmeye başladı. Biden’ın kripto para dünyasına yönelik ilgisinin arkasında, kripto paraların başkanlık yarışında önemli bir seçmen kitlesini ilgilendirmesi ve oy kaygısı faktörü olduğu düşünülüyor.

 

Temel açıdan bakınca FED’in faiz indirimlerine başlayacak olması, başkanlık seçiminde de Trump’ın seçilmesi (seçim öncesi anketlerde de önde olması) kripto piyasasında hareketli bir dönem beklentisini artırıyor.

 

Bitcoin (BTC) Teknik Analiz

 

Bitcoine aşağıdaki haftalık logaritmik grafikte baktığımızda 2020 yılında beri majör bir yükselen trendin olduğunu görmekteyiz. Her ne kadar aralarda derin düşüşler olsa da ana trend aşağı kırılmamıştır ve ana trend yükseliş trendi olarak yoluna devam etmektedir.

Ayrıca BTC de fincan kulp formasyonu göze çarpmakta ve formasyon hedef fiyatları ise sırasıyla (yaklaşık) 140 bin USD (formasyon kulp hedef  fiyatı) ve 260 bin USD’dir (formasyon fincan hedef  fiyatı). Formasyonun kendini gerçekleştirmek için ise grafikte ortadan geçen pembe şeridin (yaklaşık 66 bin-71,5 bin USD bandı) üzerinde üç hafta haftalık kapanış yapması gerekmektedir. Tabiki de bu kapanışlarda hacimede bakılması gerektiği de unutulmamalıdır.

 

Olası bir düşüşte ise 22 haftalık basit hareketli ortalama (Sma 22) yaklaşık 59,4  bin USD destek olarak dikkate alınmalıdır. Banim içinde bu nokta alış fırsatı olarak görülmektedir.

 

 

 

 Bu günkü yazımda kripto paralar ve BTC ile ilgili temel ve teknik olarak bir değerlendirme yaptım.

 

Kripto piyasaların çok riskli piyasalar olduğu, bu piyasalarda ki düşüş ve yükselişlerin çok hızlı olabildiği unutulmamalı ve ona göre işlem açılmalıdır.  

 

Yatırımcıların yatırımlarına kendi özelinde, dünyanın ve ülkemizin ekonomik, siyasi, sektörel haber akışlarını takip edilerek karar vermeleri gerekmektedir. Aynı zamanda analizlerim genel kabuller doğrultusunda yapılan analizler olup kesinlikle doğrudan bir yatırım tavsiyesi olarak değerlendirilmemelidir.