BORSA İSTANBUL 100 ENDEKSİ VE THYOA HİSSE ANALİZİ

BORSA İSTANBUL 100 ENDEKSİ VE THYOA HİSSE ANALİZİ

Bist, ekonomi, borsa, yatırım, hisse senedi, analiz, altın, gümüş, btc, kripto…

 

BORSA İSTANBUL 100 ENDEKSİ ANALİZİ,

 

Borsa İstanbul 100 (Bist 100) endeksi 10.000 puan üzerinde kalmayı başarsa da 11.000 üzerinde kalıcılık sağlayamamıştır.

 

Hali hazırda  Merkez Bankası politika faiz oranının yüzde 50 olması ve vadeli mevduat tarafında da faiz oranlarının yüksek seviyelerde olması hâla borsayı mevduat karşısında ikinci plana atmaktadır.Ayrıca ülkemiz özelinde sıkı para politikaları ve enflasyonu düşürmeye yönelik yeni bir takım düzenlemelerle  iç talep kısılmaya ve fiyat artışlarını dizginlemeye çalışılmaktadır. Bu da borsaya olan para girişini yavaşlatmaktadır.

 

Globalde ise Ukrayna-Rusya savaşının ve İsrail’in Filistin’i işgalinin devam etmesi, batıda ABD’nin, doğuda ise Rusya’nın savaş söylentileri ve siyasal gerginlikler yatırımcılara altın gibi güvenli limanlara yatırımı teşvik etmektedir.

 

            Teknik tarafta ise Bist 100 endeksine günlük TL bazlı grafikte baktığımızda endeksin pembe renkli yükselen bir kanal içinde yükselen hareketine devam ettiğini gözlemlemekteyiz. 10.000 seviyesi üzerinde ortalamadan daha düşük hacimlerle kalıcı olmaya çalışan endeks önceki tarihi zirvesi olan 11.088 direncine doğru hareket yapmaya çalışsa da bu güçlü bir hareket olmamaktadır. 11.088 direnci hacimli yukarı geçilmeden endeksin yukarı doğru hareket edeceğini söylemek zordur.

Endekste  hareketli ortalamalar tarafında ise SMA 5, (5 günlük basit hareketli ortalama) 10.648 ve  SMA 22 (22 günlük basit hareketli ortalama) 10.500 destekleri takip edilmelidir. Ayrıca 10.000 seviyesi ise grafikte görüleceği üzere daha önceki iki dip seviyesi olarak karşımıza çıkacaktır. Bu seviye kısa vade için stoploss noktası olmalıdır. Bu seviyenin hacimli kırılımında grafikte ikili tepe formasyonu oluşacak ve endekste 8.524’lü seviyelere kadar geri çekilme beklenebilecektir.

Sonuç olarak Bist 100 endeksinde kısa vade al sat yapan yatırımcıların 10.000 seviyesi altında stop olmaları, borsaya yeni giriş yapacakların ise ya endeksin geri gelmesini beklemeleri ya da tarihi zirve üzerinde kalıcı olmasını beklemeleri rasyonel bir davranış olacaktır.

 

THYAO HİSSESİ ANALİZ,

 

Türk Hava Yolları A.O.  (THYAO) ulaştırma, haberleşme ve depolama / ulaştırma / hava taşımacılığı faaliyeti ile iştigal etmekte olup ilgili şirketin hisseleri Borsa İstanbul’da yıldız pazarda işlem görmektedir.

 

Teknik analize geçmeden önce şirketin şu anki Fiyat Kazanç Oranı (FK) 2,59, Piyasa Değeri/Defter Değeri Oranı (PD/DD)  ise 0,83 olarak göze çarpmaktadır. Temel olarak sağlam rasyolara sahip olan şirket çok düşük çarpanlarla işlem görmeye devam etmektedir. Ayrıca temel olarak çok detaya girmeden şirket yeni uçak siparişleri ile birlikte reel olarak büyüme hedeflerini de KAP’ta açıklamıştır.

 

Teknik açıdan bakacak olursak THYAO şirketinin günlük olarak lineer grafikte Mayıs/2023’ten beri yükselen bir kanal içinde hareket ettiği görülmektedir. Şuan ise 310 TL fiyattan işlem gören şirket 307 TL olan kanal desteğine yakın bir noktada fiyatlanmaktadır. Şirket için endeksinde hareketlerinin göz önünde bulundurarak bu seviyelerden alış yapılabilir. 300 TL ise kısa vadeciler için stoploss noktası olarak düşünülmelidir. Yükselen kanalda ise ilk etapta tarihi zirve hedeflenmekte sonrasında ise güçlü gelecek üçüncü çeyrek bilançosuna kadar (takriben 2024 ekim ayı ortası ile kasım ayı sonu) 400 TL üzeri rakamlar hedef olarak düşünülmektedir.  

 

Hissede hacim ortalama altında seyretmekte olup fiyat, hareketli ortalamalara yakın  seviyelerdedir. Macd indikatörü ise yukarı doğru kessede kendisini henüz “0” noktası üzerine atmamıştır. Macd indikatörünün yukarı kesişimi takip edilmelidir.

Sonuç olarak temel açıdan sağlam ve çok ucuz çarpanlarla işlem gören THYAO hissesi 300 TL altı stoplu olarak takip edilebilir.

 

Temel ve teknik açıdan kısa bir değerlendirme yapılan THYAO hissesi ile ilgili olarak düşüncelerim yatırımcılar için kısa-orta vadeli olarak değerlendirilmelidir.

 

Yatırımcıların olumsuz bir durumda ana trend desteği kırılımında mutlaka stop olmaya dikkat etmeleri gerekmektedir.

 

Yatırımcıların yatırımlarına kendi özelinde, dünyanın ve ülkemizin ekonomik, siyasi, sektörel haber akışlarını takip edilerek karar vermeleri gerekmektedir. Aynı zamanda analizlerim genel kabuller doğrultusunda yapılan analizler olup kesinlikle doğrudan bir yatırım tavsiyesi gibi değerlendirilmemelidir.