Metaverse - Son Gelişmeler ve Fırsatlar

Metaverse - Son Gelişmeler ve Fırsatlar

imileri hype yada kurgu dese de Metaverse’ deki gelişmeler hız kesmeksizin devam ediyor. Metaverse son olarak üzerindeki gayrimenkul/arsa satışları ile kamuoyunun gündemine geldi. Önde gelen e-satış platformlarından sahibinden.com’ da Metaverse arsa satışı ilanı görmek dahi mümkün. “Eskiden buralar dutluktu!” şeklinde meşhur bir diyalog vardır. Bu diyalog genelde, özellikle İstanbul’ da, eski zamanlarda rağbet görmeyen ancak günümüzde yüksek değerlere ulaşan arsa/arazilerin bulunduğu yerler için bu yerlerin kıymeti düşükken söz konusu yerlerden arsa/arazi almayanlar tarafından kullanılır. Bakalım Metaverse’ den arsa alım satımına mesafeli davrananlar da ileride benzer bir pişmanlık yaşayacak mı?

Kendi Metaverselerinde arsa/gayrimenkul satışı yapan bazı büyük projeleri Decentraland, Sandbox, Axie İnfinity ve Ovr olarak sayabiliriz. Bu uygulamalardan arsa alabilmeniz için öncelikle bir kripto varlık cüzdanınız[1] olmalı sonrasında ise arsaların alımında kullanılabilecek türden kripto varlıkların (örneğin Etherium) cüzdanınızda bulunması gerekmektedir. Sonrasında arsa satışının yapıldığı uygulamaya bağlanarak gerekli incelemeyi yapıp beğendiğiniz arsayı alabilirsiniz. Metaverse’ den arsa alımı hakkında gelecek öngörüsünde bulunurken Samsung gibi bir kurumun Decentraland’ den arsa alımı yaptığını da göz önünde bulundurmak gerekir.

Metaverse’ ün gidebileceği yeri görebilmek için bu süreçte yaşanan birtakım önemli gelişmeleri de dikkatle analiz etmek gerekmektedir. Örneğin dünyaca ünlü spor giyim markası Nike, sadece sanal ortamda giyilebilen ayakkabı üretimi yapan RTFKT isimli işletmeyi satın aldı. Bunun yanı sıra ünlü İtalyan markası Gucci’ nin çanta ve ayakkabılarının bir çeşit Metaverse olan Roblox adlı oyunun mağazalarında satıldığını da ayrıca belirtmek gerekir. Şirketlerin Metaverse yatırımlarına bir diğer örnek ise Amerika merkezli perakende şirketi Walmart’ ın Metaverse üzerinde tasarlanan mağazası üzerinden dijital müşteri temsilcileri vasıtası ile müşterilerine alış-veriş imkanı sunmasıdır. Kurumların Metaverse yatırımları Facebook’ un adını Meta olarak değiştirmesi ile hız kazanmış olup söz konusu yatırımlar saydıklarımızla sınırlı değildir.

Facebook’ un adını Meta olarak değiştirmesi ile bilinirlik kazanan Metaverse kavramının insanoğlunun geleceğinde bir yeri olacağını söylemek yanlış olmayacaktır. Metaverse’ ün dünyanın ömrünü uzatma bağlamında olumlu yanları olabileceğini ayrıca ifade etmek gerekir. Günlük faaliyetlerimizin bir kısmının örneğin iş toplantılarının Metaverse üzerinden gerçekleştirilebildiğini düşünelim. Toplantı katılımcıları toplantıya sanal olarak katılacaklarından evlerinden ayrılmaları ve dolayısı ile şahsi araçlarını kullanmaları gerekmeyecek, bu sayede yakıt tüketiminden tasarruf sağlanacak ve en nihayetinde Metaverse dünya ömrünün uzamasına katkı sağlayacaktır.

Metaverse’ ün olumlu kullanılması halinde sağlayabileceği bir diğer faydanın ise kişinin kendisine ayırdığı vakti artırabilmesine imkan tanıması olarak görmekteyiz. Günlük yaşamdaki faaliyetlerin bir bölümünün Metaverse’ e taşınması ile yolculuklarda geçirilen zamandan tasarruf sağlanarak kişiler bu zamanları kendilerine ve ailelerine ayırabileceklerdir. Diğer bir örnekte ise iş hayatının bir bölümü Metaverse’ e taşınması ile çalışanlar işyerlerinde çalışmak haricinde harcadıkları vakti de kendi ihtiyaçları doğrultusunda kullanabileceklerdir.

Metaverse kavramı bir kurgu yada bir hype da olabilir ancak bu kavramın getirdiklerini ve vaat ettiklerini değerlendirirken salt Bitcoin ve/veya Metaverse odaklı altcoinlerin (Sand/Mana) değerleri üzerinden hareket etmenin doğru olmayacağı kanaatindeyiz. İnternet teknolojisi kullanılmaya başlandığı dönemlerde çoğu kişi internet teknolojisinin bu noktalara kadar gelerek insan hayatını şekillendirebileceğini düşünmüyordu. Kim derdi ki, ev telefonları ile konuşan bizler artık dünyanın diğer ucundakilerle görüntülü olarak görüşür hale geleceğiz. Teknolojik ilerlemenin nerelere varabileceğini hayal edebilmek gerçekten zor, bu bir gerçek. Metaverse insanlığa sanal bir dünya vaat ediyor. Metaverse olumlu anlamda kullanılırsa belki de dünyanın ömrünün uzatılmasına ve hatta insanların kendilerine daha fazla vakit ayırmalarına da katkı sunulabilir. Son söz olarak belirtmek isteriz ki, Metaverse sadece kripto varlıkların değer artış/azalışları üzerinden okunmamalı, bu konudaki teknolojik ilerlemeler, çok uluslu şirketlerin ve daha önemlisi devletlerin bu alandaki yatırımları dikkatle takip edilmelidir.