Işık Plastik Teknik Analizi

Işık Plastik Teknik Analizi

Işık Plastiğin günlük grafiğine baktığımızda alçalan kanal üzerindeki hareketin devam ettiğini görüyoruz. Cuma günü 3. Mavi trendi yukarı kırma hamlesi yaptı. Benzer bir kırma denemesini yaklaşık 10 gün önce de yapmıştı. Önceki analizlerimizde dediğimiz gibi bir trendin kırılmasından emin olmak için belli bir seviyeyi geçtikten sonra 2 gün o seviye üzerinde kapanış görmek ve hacim desteği olup olmadığını takip etmek gerekiyor. 10 gün önceki kırma denemesinde hacim desteği vardı ancak ertesi gün gelen sert satışla birlikte kırmayı denediği trendin tekrar altında kapanış yaparak aşağı yönlü gidişine devam etmişti. Cuma günü yine hacimli bir trend kırma denemesi yapıldı. Eğer önümüzdeki günlerde bu bölgede tutunursa ilk direnç 5,11 seviyesi sonrasında ise 5,56 seviyesi olacaktır. Senedin 5,11 üzerinde kalmayı başarması halinde yeni bir kısa vadeli yükseliş trendinin başladığını söylemek mümkün olabilir.

 

Mart ayından sonraki döneme yakından bakacak olursak lacivert renkli yükseliş trendlerinin oluştuğunu görüyoruz. Açık mavi renkli alçalan trendin kırılma denemeleri yakın çekimde daha net görülüyor. Cuma günkü kırma denemesinin öncekinden farkı ise bu sefer uzun vadeli düşüş trendinin direnci ile 100 günlük ortalamanın aynı seviyede kesişmiş olması. Dolayısıyla 4,58 seviyesinin kırılması önümüzdeki günlerde onaylanırsa yukarı ivmelenme devam edebilir. Burada yükseliş trend direncinin ve yatay dirençlerin takip edilmesi gerekir. İlk hedef olan 5,11 seviyesi geçilebilirse kısa vadeli yükseliş trendinin bir sonraki trend direnci olan yaklaşık 5,30-5,50 seviyelerine doğru yol alması mümkündür. Olası aşağı dönüşlerde en alttaki lacivert destek trendi takip edilmelidir.

Hissenin haftalık grafiğine yakından baktığımızda ise son üç mumun -doji sabah yıldızı- formasyonuna benzediğini görüyoruz. Bu formasyon bir yukarı dönüş formasyonudur ve güvenilirlik seviyesi yüksek formasyonlardan biridir. Bu formasyonda ortadaki muma doji denir. Genellikle iki taraflı uçları daha kısa olmakla birlikte bu tip görünümlü olanlara uzun bacaklı doji deniyor.

Shiff dirgeni ile yaptığımız kanal analizinde de benzer sonuç ortaya çıkıyor. Dolayısıyla önümüzdeki günlerde yine önceki yaptığı gibi “fake” bir direnç kırma görüntüsü mü oluşturacak yoksa yükseliş trendi mi başlayacak hep birlikte göreceğiz.

1 aylık tahmini bir projeksiyon yaparsak pazartesi günü itibariyle olası bir yükselişten ana direnç bölgesine kadar yaklaşık %32’lik bir yükseliş potansiyeli, olası bir düşüşte son dip bölgesi olan 4,00 seviyesine kadar yaklaşık %17’lik bir düşüş riski bulunduğunu söyleyebiliriz. İşlem yapacak olanların mutlaka stop-loss belirleyerek temkinli hareket etmeleri gerekir.

Yapılan analizlerin tamamı kişisel yorum ve tahminlerden ibaret olup kesinlikle yatırım tavsiyesi değildir.