Aselsan Hissesi Teknik Analiz

Aselsan Hissesi Teknik Analiz

ASELS’in tekniğine aşağıdaki günlük mum grafiğinde bakıldığında hisse fiyatının 12 Aralık 2022 tarihinde yatay bir ikincil trende girdiğini görmekteyiz (mor renge boyalı alan). Bu trendin destek noktası 56,90 TL ve direnç noktası ise 61,10 TL olarak karşımıza çıkmaktadır. Fiyatın yatay trend içerisinde yaklaşık 20 gündür aşağı ve yukarı şekilde gidip geldiğini görmekteyiz. Ancak hisse fiyatı 30 Aralık 2022 Cuma günü 61,10 TL direnci üzerinde hacimli olarak gün kapanışı yapmış ve teknik olarak radarıma girmiştir. Tabii ki bu seviyenin kırılması için fiyatın 61,10 TL üzerinde en az üç gün (filtre kuralı) hacimli kapatması gereklidir. Hacimli kırılım sonrası fiyatın sert gideceğini düşünerek ve filtre kuralı beklerken hisse kaçacak endişesi ile bu seviyelerden alan yatırımcının 61,10 TL stopunu unutmaması gerekmektedir.

Fiyatın yukarı hareketlenip 61,10 TL veya biraz üzerine hacimsiz geri gelmesi bir yükseliş onayı olacaktır ki hisse için bu seviyeler yukarı dönüşte müthiş bir alış fırsatıdır. Tabii ki onay hareketinin gelmesi sadece bir ihtimaldir ve akıllarda kalması kafidir. Hisse fiyatı onaya gelmeden de direkt hedefine gidebilir.

İndikatörlere bakınca MOM (Momentum) indikatörünün sıfır seviyesinden yukarı yönlü hareketlendiği görülmüştür. Momentum indikatörü AL sinyali üretmiş ve gayet pozitif görünmektedir. RSI (göreceli güç endeksi) indikatörü ise yine 50’li seviyelerden yukarı doğru pozitif bir ivme yakalamıştır. İki indikatörde henüz aşırı seviyelere gelmemiştir. Bu da hisse fiyatının daha yolunun olduğuna dair bir göstergedir.

Hisse fiyatı 5 günlük basit hareketli ortalama (SMA 5) ile sürekli beraber hareket etmiştir. Zaten 30 Aralık 2022 Cuma günü de hisse fiyatı SMA 5’ten destek almış ve yukarı sert tepki vermiştir. Ayrıca (SMA 5), 22 günlük basit hareketli ortalamaya (SMA 22) yaklaşmıştır. Ortalamaların birbirine yaklaşması ve hareketin tekrar başlaması da teknik olarak olumlu bir durumdur. Hissede son işlem günündeki hacim artışı da dikkatlerden kaçmamıştır.

Günlük grafikte görüleceği üzere hisse fiyatının ikincil yatay trend direnci olan 61,10 TL noktasından yukarıya doğru çekilen mor çizgi kadar yükselme hedefi vardır. O noktada yaklaşık 76,65 TL’dir.

Olası kötü senaryoda ise 61,10 TL altı iki gün kapanışında stop olmak (zarar kes) kaçınılmaz bir yol olacaktır.

Tüm bu teknik göstergeler hissede 76,65 TL hedefine yönelişi desteklemektedir.

Teknik açıdan kısa bir değerlendirme yapılan ASELS hissesi ile ilgili olarak düşüncelerim yatırımcılar için kısa-orta vadeli olarak değerlendirilmelidir.

Yatırımcıların olumsuz bir durumda mutlaka stop olmaya dikkat etmeleri gerekmektedir.

Önceki yazılarımda yer alan temel ve teknik analiz ile yatırımcı psikolojisi noktalarına dikkat edilmelidir. Dünya ile ülkemizin siyasi, ekonomik ve sektörel haber akışları takip edilerek pozisyonlar alınmalı ya da korunmalıdır.

Buradaki analizlerim kısa, öz bir şekilde köşe yazısı formatındadır. Dileyen kişilerin takas analizi, diğer indikatörler ve diğer temel, teknik verilere bakması faydalı olacaktır. Aynı zamanda analizler temel kabuller doğrultusunda yapılan analizler olup kesinlikle doğrudan bir yatırım tavsiyesi gibi değerlendirilmemelidir.