Çimsa Hissesi Teknik Analiz

Çimsa Hissesi Teknik Analiz

Değerli yatırımcılar. Bu gün size teknik olarak al sinyali veren Çimsa Çimento Sanayi Ve Ticaret A.Ş. (ÇİMSA) hissesini teknik olarak analiz edeceğim.

Uzun vade takip listemde olan, temel olarak analizlerini yaptığım ve temel olarak sağlam, aynı zamanda da ucuz diyebileceğim bir hisse olan ÇİMSA ülkemizin saygın ve en tanınmış ailelerinden Sabancı Ailesinin çimento iş kolunda faaliyette bulunan şirketidir. 

ÇİMSA’nın tekniğine aşağıdaki haftalık mum grafiğinde bakıldığında, hisse fiyatının  30,00TL fiyatlarda çanak tamamlama çizgisine değerek bir nevi onay aldığı görülmektedir. Fiyatların bir süredir yatay seyrettiği ancak çanak üzerinden çekilen destek çizgisinin güzel çalıştığı görülmektedir.  

MOM (Momentum) indikatörünün 0 seviyesini yukarı keserek haftalık grafikte al verdiği, RSI (göreceli güç endeksi) indikatörünün ise 50’li seviyeleri yukarı doğru keserek haftalıkta al sinyali ürettiği göze çarpmaktadır. Bunlarla beraber hisse fiyatının haftalık grafikte çanak tamamlama çizgisi altına çekilen mor çizgi (çanak derinliği) kadar yukarı gitme hedefi vardır ki o noktada yaklaşık 50,00TL’na tekabül etmektedir.

Hisseye birde günlük grafikte bir yakın birde uzak olarak baktığımda hissede çok güzel işleyen bir ana trendin olduğu, ana trendin son dönemde ayı tuzağı olarak ihlal edildiği ancak hemen trende hacimli olarak geri dönüldüğü (ayı tuzağı: ana trend hacimsiz kırılıp hemen geri toplamış) ayı tuzağı oluşumları sonucunda temel olarak yukarı yönlü ralli beklentisi oluştuğu düşünüldüğünde bu durumun pozitif bit hava kattığı görülmektedir.

 

Yine günlük grafikte RSI ve MOM indikatörlerinin yönlerinin yukarı olduğu ve al sinyali ürettiği görülmektedir. Ayrıca orta vade göstergelerden en etkili olan MACD indikatörü günlükte al vermiş ve dipten hareketlenmiş olup kuvvetli bir al sinyali üretmiştir. Ayrıca hissede son birkaç gündür hacimdeki artışta dikkat çekmektedir. Hissede 5 günlük basit hareketli ortalama (SMA 5) 22 günlük basit hareketli ortalamayı (SMA 22) dik bir açı ile yukarı doğru kesmiş olup bu durumda kuvvetli bir al sinyali oluşturmuştur.

Teknik olarak toparlayacak olursak ÇİMSA hissesinde;

 

-Haftalıkta ve Günlükte RSI ve MOM indikatörlerinin al sinyali üretmesi,

- MACD indikatörünün günlükte al vermiş ve dipten hareketlenmiş olması,

- Günlükte ayı tuzağı görüldüğü ve ayı tuzağının yukarı yönlü  ralli habercisi olduğu,

-SMA 5’in SMA 22’yi dik açı ile yukarı doğru kesmesi ve al sinyali üretmesi,

-Son birkaç günde hacimde gözle görülür artış olması ve teknik olarak al sinyallerinin hacimle desteklenmesi,

-30,00TL rakamının artık ÇİMSA için dip seviye ve orta-uzun vadeciler için stoploss (zarar kes) seviyesi olduğu,

Tüm bu teknik göstergeler hissede haftalık grafikte çanak tamamlama, günlük grafikte ise ana trend kanalının üst kısmına denk gelen 50,00TL hedefine yönelişi desteklemektedir.

Teknik açıdan kısa bir değerlendirme yapılan ÇİMSA hissesi ile ilgili olarak düşüncelerim yatırımcılar için orta vadeli olarak değerlendirilmelidir.

Yatırımcıların olumsuz bir durumda ana trend desteği kırılımında mutlaka stop olmaya dikkat etmeleri gerekmektedir.

Önceki yazılarımda temel ve teknik analiz ve yatırımcı psikolojisi noktalarına dikkat edilerek, dünya ve ülkemizin ekonomik, siyasi, sektörel haber akışları takip edilerek pozisyonlar alınmalı ya da korunmalıdır.

Buradaki analizlerim kısa, öz bir şekilde köşe yazısı formatında olup dileyen kişilerin takas analizi, diğer indikatörler ve diğer temel ve teknik verilere bakmaları kendilerine faydalı olacaktır. Aynı zamanda analizler temel kabuller doğrultusunda yapılan analizler olup kesinlikle doğrudan bir yatırım tavsiyesi gibi değerlendirilmemelidir.