Alark Hissesi Teknik Analiz

Alark Hissesi Teknik Analiz

Bist, ekonomi, borsa, yatırım, hisse senedi, analiz 

Alarko Holding A.Ş. (ALARK), portföyünde enerji sektörüne hayli önem veren bir şirkettir. Dünyada ve ülkemizde uzun yıllar gündemde olacak enerji alanında yatırımlar yapması nedeniyle uzun vade takip listemde de bulunmaktadır. Temel olarak sağlam, aynı zamanda da ucudiyebileceğim ALARK hissesini bugün teknik analiz gözüyle değerlendireceğim.

ALARK’ın tekniğine aşağıdaki günlük mum grafiğinde bakıldığında simetrik üçgen formasyonu oluşturduğunu görüyoruz. Simetrik üçgen formasyonlarında yönün ne tarafa kırılacağı önceden belli olmayıp fiyatın kendisini üçgenindışına atması beklenir. Üçgen içerisinde ise alış yapılmaz. Grafikte görüldüğü üzere fiyat hacimli olarak yukarı kırılmış ve gidiş yönü kendini belli etmiştir. Bu kırılımdan sonra ya yukarı yönlü ya da yatay bir hareket gelmesi kuvvetle muhtemeldir.

Burada dikkat edilmesi gereken önemli nokta ise fiyatı nonay hareketi diyebileceğimiz hacimsiz bir düşüş ile 80,00 TL fiyatına gelebilecek olma ihtimalidir. Bu nokta, Borsa İstanbulda sert bir düşüş olmadıktan sonra AL noktası olarak kabul edilebilir. Üçgenin alt kısmından çekilen destek çizgisinin güzel çalıştığı ve muhtemel onay noktasının da bu destek fiyatlarına denk geldiği görülmektedir. Ayrıca 80,00 TL civarı fiyatların 22 günlük basit hareketli ortalamaya (SMA 22) denk gelmesi de 80,00 TL civarı fiyatların çok sağlam destek olduğunu göstermektedir. 

İndikatörlere bakınca ise MOM (Momentum) indikatörünün yukarı yönlü ve gayet pozitif olduğu, RSI (göreceli güç endeksi) indikatörünün de 50’li seviyelerden yukarı doğru hareketlendiği görülmektedir. Dikkat edilirse MOM ve RSI indikatörleri aşırı satış bölgesine gelmemiştir. RSI indikatörü ise 50’li seviyelerden hep yukarı dönmüş ve o noktayı tabiri caizse dip yapmıştır.

Hissede son birkaç gündür hacimdeki artışta dikkat çekmektedir. Hareketli ortalamalar tarafında ise 5 günlük basit hareketli ortalama (SMA 5), 22 günlük basit hareketli ortalamaya (SMA 22) yaklaşmış, ortalamaların birbirine yaklaşması ise hisseye teknik olarak pozitif bir bakış katmıştır. 

Dolayısıyla hisse fiyatının günlük grafikte simetrik üçgenin başlangıç noktasından yukarıya doğru çekilen mor çizgi kadar yukarı gitme hedefi vardır. O noktada yaklaşık 105,00 TL’dir. 

Olası kötü senaryoda ise 80,00 TL altı iki gün kapanışında stop olmak (zarar kes) kaçınılmaz bir yol olacaktır.

Tüm bu teknik göstergeler hissede 105,00 TL hedefine yönelişi desteklemektedir. 

Teknik açıdan kısa bir değerlendirme yapılan ALARKhissesi ile ilgili olarak düşüncelerim yatırımcılar için orta vadeli olarak değerlendirilmelidir.

Yatırımcıların olumsuz bir durumda mutlaka stop olmaya dikkat etmeleri gerekmektedir.

Önceki yazılarımda yer alan temel ve teknik analiz ile yatırımcı psikolojisi noktalarına dikkat edilmeli, dünya ve ülkemizin ekonomik, siyasi, sektörel haber akışları takip edilerek pozisyonlar alınmalı ya da korunmalıdır.

Buradaki analizlerim kısa, öz bir şekilde köşe yazısı formatında olup dileyen kişilerin takas analizi, diğer indikatörler ile diğer temel ve teknik verilere bakmaları kendilerine faydalı olacaktır. Aynı zamanda analizler temel kabuller doğrultusunda yapılan analizler olup kesinlikle doğrudan bir yatırım tavsiyesi gibi değerlendirilmemelidir.