Merkez Bankası Rezervlerine Bitcoin Eklenmeli Mi?

Merkez Bankası Rezervlerine Bitcoin Eklenmeli Mi?

Merkez Bankası’ nın rezerv varlıkları arasına Bitcoin eklemesi ile ilgili zaman zaman yabancı basında haberler yer almaktadır.  Bu haberler değerlendirildiğinde Etherin varlık çeşitlendirmesi açısından daha iyi bir rezerv seçeneği olabileceği öngörülmektedir. Bu öngörüye Ethereum Blokzinciri tanıtılarak başlanılabilir. Ethereum, her türlü akıllı sözleşmenin programlanabileceği ve her türlü doğrudan değer alışverişini mümkün kılan merkezi olmayan bir bilgisayar ağı olarak tasarlanmıştır. Akıllı sözleşme işlevselliğine sahip birçok network potansiyel olarak açık finans, merkeziyetsiz finans ve benzeri projeler tarafından kullanılabilir. Ancak Ethereum en büyük geliştirici ekosistemine sahiptir ve ağırlıklı olarak pazar liderliğini sürdürmektedir.

Ether, Ethereum ağında kullanılan yerel kripto para birimidir. Ether ayrıca bir değer saklama aracı, bir takas aracı ve bir hesap birimi gibi birçok güncel kullanım durumuna sahiptir. Ethereum Blokzinciri üzerindeki herhangi bir eylem gaz (Ether) adı verilen bir ücreti gerektirir.

Ethereum Improvement Proposal (EIP 1559), Ethereum protokolü üzerinde işlem ücretlerini düzenleyen bir geliştirmedir, işlem ücretlerinin bir kısmının dolaşımdan sonsuza kadar kaldırılacağı bir yakma mekanizması sunmaktadır. Ethereum ağı her kullanıldığında Ether yanmaktadır. İşlem yapılan her bir blokta Etherin yanması, Etheri zaman içerisinde deflasyonist bir varlık haline getirmektedir.

Etherscan üzerinde en çok Ethere sahip hesaplar (adresleri) incelendiğinde, ilk sırada  8.416.714 Etherle ETH 2.0’ a staking amacıyla kilitlenen Etherler, ikinci sırada 7.550.437 Etherle merkeziyetsiz borsada işlem gören Etherler yer almaktadır. Üçüncü hesapta yer alan 2,113,030 Ether ve takip eden hesaplar ise merkezi borsalara ait Etherleri ve bu borsalara bireysel hesaplar tarafından yatırılan Etherleri göstermektedir.

 

TOP 10 ETHER ADRESİ

https://etherscan.io/

Serenity olarak ta adlandırılan ETH 2.0 güncellemesi Ethereum ağında gerçekleştirilen sharding, proof of stake, virtual makine  (eWASM) ve daha fazlasını getirecek bir yükseltmedir. Bu güncelleme zaman içerisinde tek bir noktada gerçekleşmeyecek bunun yerine fazlar halinde sunulacaktır. Proof of Stake (PoS) geçilmiş olması da Ethereum 2.0' daki önemli değişikliklerden birisidir, çünkü Blokzincirini doğrulamak için kripto-ekonomik teşvik yapısını yeniden biçimlendirmektedir. Ethereum tarihsel olarak bir PoW konsensüsü işletmiştir. Bununla birlikte, PoS’ a geçilmesinin bir nedeni, PoW dan çok daha fazla enerji tasarrufu sağlandığının düşünülmesidir.

Ekonomideki kısa ve uzun vadeli döngüler finansal piyasalardaki döngüleri de etkilemektedir. Bu döngülerin Ether rezerv pozisyonuna etkisinin azaltılması için maliyet ortalaması yöntemi (DCA)[1] önem kazanmaktadır. Maliyet ortalaması, piyasadaki iniş çıkışlardan bağımsız olarak düzenli aralıklarla belirli oranlarda yatırım yapılmasıdır. Maliyet ortalaması, duygulardan bağımsız hareket edilmesine ve potansiyel olarak piyasayı kaçırma hissinden uzaklaşılmasına yardımcı olur. Ether fiyatı düşükken daha fazla, fiyatı yüksekken daha az yatırım yapılmasını sağlar. Bu, zaman içerisinde her bir Ether için daha düşük bir ortalama fiyat ödenmesine neden olabilir.

Üstteki grafik Ocak 2020 ile Aralık 2021 arasındaki stablecoin arzını göstermektedir. 2020 Ocak’ ta 4.9 milyar dolar değerinde olan stablecoin arzı, 2021 Aralık’ ta 145.8 milyar dolar değerine ulaşmıştır.

Uzun zamandır tartışılan Etherin, Bitcoini piyasa değeri olarak geçmesi (flippening) olgusunun öncelikli olarak kısa süreliğine gerçekleşmesi, ardından Etherin liderliğini sürdürmesi şeklinde beklenebilir. S&P 500 şirketlerinin sıralamasının zaman içerisindeki değişimi, flippening olgusu hakkında fikir verebilir.

Etherin liderliği ele geçirebileceği öngörüsü, deflasyonist bir değer saklama aracı olması, risk ve getiri oranının optimal olması ve stablecoin arzının devasa artışı gibi etkenler, Etheri Merkez Bankası için Bitcoin ve Dolardan daha avantajlı bir rezerv para seçeneği haline getirmektedir.  

(https://www.finra.org/investors/insights/three-things-know-about-dollar-cost-averaging)

(https://ethereum.org/en/whitepaper/)

(https://docs.ethhub.io/ethereum-roadmap/ethereum-2.0/eth-2.0-economics/)

Joel John & Lawrence Lundy-Bryan. “Mapping Decentralized Finance (DeFi)” (https://outlierventures.io/wp-content/uploads/2019/06/Mapping-Decentralised-Finance-DeFi-report.pdf)

 

(https://cryptobriefing.com/eip-1559-has-burned-1-million-ethereum/)

[1] (Dollar Cost Averaging)