Ben Aldım Düştü, Ben Sattım Uçtu-2

Ben Aldım Düştü, Ben Sattım Uçtu-2

Ben Aldım Düştü, Ben Sattım Uçtu-1 başlıklı yazımda küçük tasarruf sahiplerinin ortalama 15 bin-100 bin TL arası portföylerinin bulunduğu, küçük yatırımcının aldığı 15 bin-100 bin TL’lik hisse senedinin kimsenin dikkatini çekmeyeceği, ancak bazı başlıca hatalar nedeniyle ben alınca düşüp ben satınca hisse uçuyor tabirini kullandıklarını ve bu yapılan hataların başlıcalarını yazmıştım. Bu hatalardan en önemlilerinden birinin ise Portföy yapmak yerine tek hisseye girmek ve hissenin de olası terse gelmesi durumunda panik yapmak olduğunu belirtmiştim.

Daha önce teknik ve temel olarak analiz ettiğim hisselerden bir portföy yapacağım. Tabii ki burada analizlerimin hepsini yazmak mümkün değil. Hem köşe yazısı formatı dışında sayfalarca da yer kaplayabilir. O nedenle portföydeki hisse senetlerinin başlıca beklentilerini yazıp geçeceğim.

 

Model portföyüm-1:

 

 

Sıra

 

Hisse Kodu

 

Şirket Ünvanı

 

Sektörü

 

Portföyümdeki Yüzdesel Oranı

 

1

 

THYAO

 

TÜRK HAVA YOLLARI A.O.

 

Hava Yolu/Ulaştırma/Taşımacılık

 

%35

 

2

 

CEMTS

ÇEMTAŞ ÇELİK MAKİNA SANAYİ VE TİCARET A.Ş.

 

Demir Çelik

 

%15

 

3

 

TEZOL

EUROPAP TEZOL KAĞIT SANAYİ VE TİCARET A.Ş.

 

İmalat / Kağıt Ve Kağıt Ürünleri Basım

 

%15

 

%15

 

4

 

VESTEL

VESTEL ELEKTRONİK SANAYİ VE TİCARET A.Ş.

 

Elektronik

 

%20

 

5

 

TUKAS

 

TUKAŞ GIDA SANAYİ VE TİCARET A.Ş.

 

Gıda-Salça

 

%15

 

Kısaca Model Portföydeki Hisselerle İlgili Beklentilerim:

THYAO: Avrupa’nın en büyük kargo taşımacılığı şirketidir. Satışlarının %90 ve üzeri yurt dışına olup Rusya-Ukrayna geriliminden sadece %3 (negatif) etkilenmektedir.  Net satışları ve kârlılığı sürekli artmakta olup 2022 yılı sonunda 16 milyar TL kâr beklentim ile yıl sonu Fk değerini hesapladığımda 4 olduğu, pd/dd değerinin ise sadece 0,55 olduğu görülmüş ve bu değerler ile yıl sonu hedefim 95,00 TL olarak hesaplanmıştır.

CEMTS: %30 un üzerinde yurt dışı satışı olan şirketin sektörel anlamda dünyada emtia fiyatlarının düşmesi ve özellikle Çin başta olmak ülkelerin demir çelik fiyatlarını düşürmesi şirketi olumsuz etkilesede  sektörde globaldeki fiyat oluşumlarının oturması takip edilirse çok sert olarak yukarı hareketler beklenebilir. Şirketin satışları ve kârlılığı artmakta olup bu şekilde artış devam ederse 45-50TL fiyatlar ve hatta yukarısı hedeflenebilir. Dikkat edilmesi gereken püf nokta dünya demir çelik endeksinin yukarı hareketliliğinden emin olunduğunda hisseye girilmelidir.

TEZOL: İki adet İzmir’de ve bir adet Mersin’de kağıt fabrikasına ilave olarak Mersin’e diğer üç fabrikasından daha büyük kağıt üretim tesisi yapıyor. Bu konuda şirketin yatırımcı ilişikleri departmanı ile de görüşme  gerçekleştirdim. Kap’ta da ilgili haberlere ulaşılabilir. Fabrika 2022 yılının üçüncü ya da son çeyreğinde faaliyette olacak ve toplam %40 kapasite artışı sağlayacak. Özellikle 2023’te bu kârlılığı reel anlamda etkileyecek. Orta vade 12-15 TL hedefle portföyümde tutacağım.

VESTEL: Uluslararası arenada en çok kabul gören marka değerleme sitesi Brand Finance’de  Brand Finance Turkey 100-2022 Türkiye’nin en değerli markaları sıralamasında Vestel 720 milyon dolar marka değeri ile ülkemizin en büyük  4. markası olmuştur. Dolar kurunun 16,76 alınması ile Vestel’in hisse başı marka değerinin 36TL olarak hesaplandığı bu noktada da sadece varlıklarının hesaba katılmadan hisse başı marka değerinin altında uzun süre kalamayacağı özellikle yerli otomobille ilgili eylül ayında haber akışı ile birlikte şuan 24 TL civarından işlem gören hissenin  en azından marka değerinin üzerine kısa sürede atabileceği düşüncesindeyim. (55 TL orta vade hedefim bulunmaktadır.) 

TUKAS: Tukas’ın 2021 yılı net satışları 1.065.000.000,00 TL, net karı 182.000.000,00 TL, 2022 net satışlar beklentim 3.500.000.000,00 TL net kar 900.000.000,00 TL olup şirket yaklaşık bir önceki yıla göre cirosunu 3 kat, kârını ise 5 kat artıracaktır. Bu verilere göre şirketin gelecekteki Fk’sı 4-4,50, pd/dd si ise 1,8-2 aralığında olacak olup tarafımca içsel değerleme yöntemine göre yapılan değerlemesinde net satışlar ve karlılığının bu şekilde artması durumunda yukarı fiyatları hedeflemesi (25 TL civarı ) beklemekteyim. Ayrıca şirketin 26.05.2022 tarihli yönetim kurulu kararı ile sermayesini %80 oranında bedelsiz olarak artırma kararı olduğu şu an içinse SPK onayı beklendiği de unutulmamalıdır.    

Sonuç olarak değerli küçük tasarruf sahibi yatırımcılar gelecekle ilgili beklentiler doğrultusunda benim yukarıda yaptığım gibi orta-uzun vadeli olarak portföy yapıp ekran bağımlısı da olmadan kazanç sağlayabilirsiniz. Bu durumda hisse senetleri kesinlikle siz alınca çakılıp, siz satınca uçmayacaktır. Portföyde dikkat edildiği üzere beklentiler, ayağı sağlam basan temel analizler kullanılmış olup kesinlikle bilimsel metotlar dışına çıkılmamıştır. Ayrıca portföyde farklı sektörlere yer verilmiş ve sektörel risklerin önüne geçilmiştir.

Önceki yazılarımda temel ve teknik analiz ve yatırımcı psikolojisi noktalarına dikkat edilerek, dünya ve ülkemizin ekonomik, siyasi, sektörel haber akışları takip edilerek pozisyonlar alınmalı ya da korunmalıdır.

Yatırımcıların olumsuz bir durumda ana trend desteği kırılımında mutlaka stop olmaya dikkat etmeleri gerekmektedir.

Buradaki analizlerim kısa, öz bir şekilde köşe yazısı formatında olup kişilerin temel, teknik ve takas analizi, diğer indikatörler ve diğer temel ve teknik verilere bakmaları kendilerine faydalı olacaktır. Aynı zamanda analizler temel kabuller doğrultusunda yapılan analizler olup kesinlikle doğrudan bir yatırım tavsiyesi gibi değerlendirilmemelidir.