Ben Aldım Düştü, Ben Sattım Uçtu - 3

Ben Aldım Düştü, Ben Sattım Uçtu - 3

Ben Aldım Düştü, Ben Sattım Uçtu-2 başlıklı yazımda daha önce teknik ve temel olarak analiz ettiğim hisselerden bir portföy yapmıştım. Bu yazımda ise ikinci model portföyümü  açıklayacağım.  Tabii ki burada analizlerimin hepsini yazmak mümkün değil. Hem köşe yazısı formatı dışında sayfalarca da yer kaplayabilir. O nedenle model portföydeki hisse senetlerinin başlıca beklentilerini yazıp geçeceğim.

Model portföyüm-2:

 

Sıra

Hisse Kodu

Şirket Ünvanı

Sektörü

Portföyümdeki Yüzdesel Oranı

1

PGSUS

PEGASUS HAVA TAŞIMACILIĞI A.Ş.

Hava Yolu/Ulaştırma

          %35

2

KRDMD

KARDEMİR KARABÜK DEMİR ÇELİK SANAYİ VE TİCARET A.Ş.

Demir Çelik

%15

3

TIRE

MONDİ TİRE KUTSAN KAĞIT VE AMBALAJ SANAYİ A.Ş.

İmalat / Kağıt Ve Kağıt Ürünleri Basım

          %20

4

SMRTG

SMART GÜNEŞ ENERJİSİ TEKNOLOJİLERİ ARAŞTIRMA GELİŞTİRME ÜRETİM SANAYİ VE TİCARET A.Ş.

Güneş enerjisi

%15

5

YYLGD

YAYLA AGRO GIDA SANAYİ VE TİCARET A.Ş.

Gıda-Bakliyat

%15

Kısaca Model Portföydeki Hisse Senetleri İle İlgili Beklentilerim:

PGSUS: Pegasus Hava Taşımacılığı A.Ş.’nin % 65,47’si Şevket Sabancı ve Ailesine ait olup geriye kalan 34,53’lük kısmı ise halka açık ve borsada işlem görmektedir. Şirketin toplam ödenmiş sermayesi 102 milyon TL olup çok düşük bir sermayeye sahiptir. Buna karşın şirketin öz sermayesi ise 7,3 milyar TL olup sermayesinin 73 katı kadardır. Bu da şirketin ileriki dönemlerde yüksek oranlarda bedelsiz olarak sermayesini artırabileceğini akıllara getirmektedir. İlgili şirketin uçuşlarının geneli yurt içine yapılmakta olup mevcut şirketin işleri Rusya Ukrayna savaşından totalde %3 civarı negatif etkilenmiştir. Şirketin pandemi nedeniyle kısıtlamalar sonucu 2020 ve 2021 hesap dönemlerini yaklaşık 2’şer milyar TL zararla kapattığı görülmüştür. Pandeminin etkilerinin ortadan kalkması sonucu havayolu taşımacılığı sektörünün canlanması ile beraber şirkette 2022 yılı için 1,25 milyar TL, 2023 yılı için ise 5 milyar TL kâr beklenmektedir. Özellikle 2023 hedefleri ile ilgili olarak takip edilmesi gereken hisse, 2023 yılı sonunda 5 milyar TL kâr beklentim ile fk değerini hesapladığımda fk değerinin 3,5 olacağı, pd/dd değerinin ise sadece 1,4 olacağı görülecek ve bu değerler ile uzun vade  hisse ederinin 400,00-450,00 TL olabileceği hesaplanacaktır.

KRDMD: Şirketin 2021 yılı net kârı 2,6 miyar TL olup 2022 kâr beklentilerinin ise 3,5 milyar TL olduğu izlenmiştir. Şirket hali hazırda 2,63 fk ve 1,00 pd/dd ile işlem görmekte olup 2022 yıl sonu net kârı artmayıp bu düzeyde kalsa dahi bir sanayii şirketine göre çok ucuz temel verilere sahip olacaktır. Ancak sektörel anlamda dünyada demir çelik fiyatlarının düşmesi hisse fiyatlarını olumsuz etkilese de  sektörde globaldeki fiyat oluşumlarının oturması takip edilirse çok sert olarak yukarı hareketler beklenebilir. Şirketin satışları ve kârlılığı artmakta olup kârı  bu şekilde kalsa dahi en az 18-20TL fiyat aralığı ve hatta yukarısı hedeflenebilir. Dikkat edilmesi gereken püf nokta dünya demir çelik endeksinin yukarı hareketliliğinden emin olunduğunda hisseye girilmelidir.

TIRE: Öz sermaye kârlılığı sürekli artan ve şuan %82 civarı olan ve hali hazırda 9 fk ile işlem gören şirket ambalaj ve kağıt sanayiinde 200 milyon TL sermayeye sahiptir. 2022/1. çeyrek net satışları 1,33 milyar TL olan şirketin 2021/4. çeyrek net satışları 900 milyon TL’dir. Bu da şirketin son çeyrekte satışlarını %50 artırdığını göstermektedir. Şirketin ayrıca Mondı Olmuksan Kağıt Ve Ambalaj Sanayi A.Ş. ile birleşme başvurusu SPK’da olup onay beklemektedir. Bu beklentide şirkete ayrıca bir hikâye katmaktadır. Şirketin 2022 yılında 1,5 milyar TL, 2023 yılında ise 2 milyar TL kar beklentisi olup bu kârlarla uzun vadede en az 40TL fiyatları görmesi kaçınılmazdır.

SMRTG: Smart Güneş Enerjisi Teknolojileri Araştırma Geliştirme Üretim Sanayi Ve Ticaret A.Ş. 2022 yılında halka arz olmuş şirketlerden olup ilgili şirketin 2022 yılında 163 milyon dolarlık iş sözleşmesi yapıp KAP’a atma taahhüdü bulunmaktadır. Şu döneme kadar bu taahhüdün yaklaşık 85-90 milyon dolarını gerçekleştiren şirket 148 fk ile işlemden görüp pahalı olsada 2022 yıl sonu fk’sının 3 kat ucuzlayacağı ön görülmektedir. Özellikle enerji pahalılığının olduğu düşünüldüğünde GES ön plana çıkan sektör olmuştur ve gelecek yıllarda da olmaya devam edecektir. Tüm bu verilerle şirket hisselerinin uzun vadede en az 50 TL fiyatlara gideceği düşünülmektedir.

YYLGD: Yayla Gıda 2022 yılında halka arz olup yurt içi ve yurt dışı bakliyat (pirinç, bulgur, mercimek vb…) satıcısı konumundadır. Özellikle Avrupa devletleri başta olmak üzere satışlarının %80 i ihracat şeklindedir. Önümüzdeki dönemlerde Avrupa’da ve Dünyada gıda kıtlığı beklentisi ve Avrupa da resesyon söylentileri birlikte değerlendirildiğinde sektör olarak önünün açık olduğu düşünülmektedir. Tüm bunlar beraber değerlendirildiğinde yıl sonu için 25-30TL fiyat oluşumu beklemekteyim.

Sonuç olarak değerli küçük tasarruf sahibi yatırımcılar gelecekle ilgili beklentiler doğrultusunda benim yukarıda yaptığım gibi orta-uzun vadeli olarak portföy yapıp ekran bağımlısı da olmadan kazanç sağlayabilirsiniz. Bu durumda hisse senetleri kesinlikle siz alınca çakılıp, siz satınca uçmayacaktır. Portföyde dikkat edildiği üzere beklentiler, ayağı sağlam basan temel analizler kullanılmış olup kesinlikle bilimsel metotlar dışına çıkılmamıştır. Ayrıca portföyde farklı sektörlere yer verilmiş ve sektörel risklerin önüne geçilmiştir.

Önceki yazılarımda temel ve teknik analiz ve yatırımcı psikolojisi noktalarına dikkat edilerek, dünya ve ülkemizin ekonomik, siyasi, sektörel haber akışları takip edilerek pozisyonlar alınmalı ya da korunmalıdır.

Yatırımcıların olumsuz bir durumda ana trend desteği kırılımında mutlaka stop olmaya dikkat etmeleri gerekmektedir.

Buradaki analizlerim kısa, öz bir şekilde köşe yazısı formatında olup kişilerin temel, teknik ve takas analizi, diğer indikatörler ve diğer temel ve teknik verilere bakmaları kendilerine faydalı olacaktır. Aynı zamanda analizler temel kabuller doğrultusunda yapılan analizler olup kesinlikle doğrudan bir yatırım tavsiyesi gibi değerlendirilmemelidir.